فب لب چیست؟

فب لب (Fab Lab) کوتاه شده عبارت (Fabrication Laboratory) یا همان کارگاه ساخت دیجیتال است. نوعی کارگاه مجهز به مجموعه‌ای از ماشین‌های ساخت دیجیتال نظیر پرینترهای سه بعدی و برش لیزر برای بررسی، توسعه و تحقیق در زمینه طراحی و تولید می‌باشد. در اصل نوعی شتابدهنده است که تحقق ایده را شتابدهی می‌کند همینطور می توان گفت فب لب‌ها به دنبال نوآوری در ساخت هستند و پایگاه اصلی انتقال به عصر خلاقیت محسوب می‌شوند.

کارگاه ساخت دیجیتال علاوه بر اهداف آموزشی و پژوهشی و تحقیقاتی، در پی اهداف مشخص اقتصادی و بهره‌وری نیز است. کارگاه‌های ساخت دیجیتال مانند فب لب، برای کشف عرصه‌های جدید در فرآیند ساخت دیجیتال و نیاز مخاطبان و بازار فعالیت می‌کند، فب لب‌ها تلاش می‌کنند تمام فعالیت‌ها یا حداقل بخش اصلی فعالیت‌های خود را پیرامون اهدافی مانند بهینه کردن مواد مصرفی، حذف و مدیریت تلقات خطرناک، کاهش هزینه واحد تولید، افزایش آزادی طراحی و کاهش زمان تولید و مصرف انرژی مدیریت کنند و در کنار پژوهش، مخاطبین و انتظارات عمومی را به سمت این اهداف هدایت کنند.

فب لب‌ها سابقه اندکی دارند و مجموعه قوام‌یافته‌ای نیستند اما رشد سریعی دارند. در طول پنج سال گذشته تعداد این واحدها در جهان 50 برابر شده‌است. 107 فب لب در ایالات متحده و کانادا، 270 فب لب در اروپا و در مجموع در کل جهان، 565 فب لب وجود دارد. برلین، میلان و بارسلونا از پیشگامان این حوزه در اروپا و در ایران نیز، تهران و اصفهان از پیشگامان بوده‌اند. فب لب ایران واقع در پارک پردیس فناوری در تهران در سال 1395 و فب لب (Green Lab) در اصفهان در سال 1397 تاسیس شد.

فب لب بارسلونا
فب لب دانشگاه MIT

فب لب پلیگون

فب لب پلیگون (Polygon) اولین مرکز تخصصی پرینتر سه بعدی در استان بوشهر، اواخر سال 1395 شروع به فعالیت کرد؛ با هدف ایجاد فضایی مناسب برای هر کسی که مشتاق توسعه ایده‌های خود بوده است. فب لب پلیگون با فراهم کردن محیطی آزاد برای دسترسی به اطلاعات، ابزار و افراد با تجربه، فرصت ساخت تقریبا هر چیزی را در اختیار شما قرار می‌دهد. فب لب پلیگون به افراد و دانشگاه ها کمک می‌کند تا در مورد کاربرد فناوری های دیجیتال، نمونه سازی سریع، چاپ سه بعدی و شیوه های طراحی بیاموزند. در این مجموعه، طراحان آماده طراحی ایده‌های شما، مشاوران آماده مشاوره و حمایت از ایده شما و در نهایت تجهیزات مجموعه (پرینتر سه بعدی، برش لیزری، ماشین CNC Milling و …) در اختیار شما قرار می‌گیرد تا فرصت اجرایی کردن ایده‌تان را داشته باشید.

فب لب پلیگون

نویسنده: مرضیه دیلمی